ظهور، تجلی غلبه حق غدیر بر باطلها

از دانشنامه غدیر

ظهور، تجلّى غلبه حقِّ غدير بر باطل‏ها[۱]

چكيده

۱ . اهداف غدير: تعيين سرنوشت مردم بعد از پيامبرصلى الله عليه وآله با ولايت، تعيين تكليف رسالت با ولايت، اتحاد ملت اسلام با ولايت.

۲ . موانع تحقق غدير: كينه‏ هاى بدر و احد، اخذ به آراء، پيروى از  شهوات.

۳ . عصر ظهور زمان تحقق غدير: غلبه حق بر باطل، بيدارى و آگاهى و تكامل عقل‏ها، حاكميت حق و خاتمه دادن به حاكميت ظلم، تجلى ارزش‏هاى انسانى، استخلاف مؤمنين به وعده الهى.

عصر ظهور عصر غلبه حقّ بر باطل و از ميان رفتن باطل است؛ كه «جاءَ الحَقُّ وَ زَهَقَ الباطِلُ اِنَّ الباطِلَ كانَ زَهوقاً».[۲]

دگرگونى‏ هاى عصر ظهور

عصر ظهور عصر بيدارى، آگاهى، تكامل خردها و عقول بشرى است. چنان كه عصر ظهور عصر حاكميت حق و خاتمه دادن به حاكميت ظلم و بيدادگرى است.

عصر ظهور عصر نويدِ عدل و داد، امن و امان و برچيده شدن بساط ظلم و جور و عدوان است. عصر ظهور عصرِ تجلّى ارزش‏هاى انسانى، پديدار شدن مدينه فاضله و سقوط استكبار و مستكبران است.

عصر ظهور عصر حكومت شايستگان و صالحين است. «وَ لَقَد كَتَبنا فِى الزَّبورِ مِن بَعدِ الذِّكرِ اَنَّ الاَرضَ يَرِثُها عِبادِىَ الصّالِحون.»[۳]

عصر ظهور عصر به قدرت رسيدن مستضعفان خواهد بود. «وَ نُريدُ اَن نَمُنَّ عَلَى الَّذينَ استُضعِفوا فِى الاَرضِ وَ نَجعَلَهُم اَئِمَّةً وَ نَجعَلَهُمُ الوارِثينَ.»[۴]

عصر ظهور عصر تحقق وعده الهى به مؤمنان خواهد بود. «وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنوا مِنكُم وَ عَمِلوا الصّالِحاتِ لَيَستَخلِفَنَّهُم فِى الاَرضِ كَمَا استَخلَفَ الَّذينَ مِن قَبلِهِم.»[۵]

غدير براى پاسدارى و حفاظت از دين

دين اسلام شريعتى هماهنگ با سرشت و فطرت آدمى است. قرآن كريم در اين رابطه مى‏ فرمايد:

«فِطرَةَ اللَّهِ الَّتى فَطَرَ النّاسَ عَلَيها لا تَبديلَ لِخَلقِ اللَّهِ ذلِكَ الدّينُ القَيِّمُ وَ لكِنَّ اَكثَرَ النّاسِ لا يَعلَمونَ: [۶]«فطرت خدايى كه انسان‏ها را بر آن فطرت آفريد و در آفرينش تغييرى نيست، و اين است دين حق و درست و لكن بيشتر انسان‏ها نمى ‏دانند».

هنگامى كه دين هماهنگ با فطرت باشد و فطرت آدمى تغيير ناپذير، آئين ديگرى نمى ‏تواند جاى اسلام را بگيرد؛ مگر اينكه فطرت آدمى تغيير يابد و آيينِ مطابق با فطرتِ تغيير يافته جايگزين آن شود.

بديهى است كه تغيير فطرت آدمى امرى محال و غير ممكن است؛ و دين هماهنگ با فطرت نيز تغيير نخواهد يافت، همان طور كه در روايات آمده كه امام صادق‏ عليه السلام فرموده ‏اند: «حَلالُ مُحَمَّدٍ حَلالٌ اَبَداً اِلى يَومِ القِيامَةِ وَ حَرامُهُ حَرامٌ اَبَداً اِلى يَومِ القِيامَةِ.»[۷]

بر اين اساس، حفاظت و پاسدارى از حريم دين و نگهدارى آن شؤونى مى‏ طلبد. از جمله رهبر و پيشوايى مى‏ خواهد كه اين رهبرى با رحلت پيامبر اكرم‏ صلى الله عليه وآله پايان پذيرفت و آن بزرگوار آنچه را لازم بود ابلاغ كرد.

اما حراست و نگهدارى از آنچه حضرت آورده بود نيازمند به وجود پيشوايى داشت كه هم تبيين و توضيح دين و تفسير آن را به ديگران ارائه دهد، و هم حدود شريعت را از دستبرد زدن به آن پاسدارى نمايد. اين امر تنها در صلاحيت پيشوايى بود كه داراى مقام عصمت بوده و از نظر علم و ساير شرايط شايستگى لازم را دارا باشد.

بدون غدير رهبرى امكان ندارد

با توجه به اين ويژگى‏ها كه لازمه پيشوايى و جانشينى پيامبرصلى الله عليه وآله است، امكان نداشت كه تعيين رهبر با انتخاب مردم صورت گيرد.

لذا پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه وآله در روز هجدهم ذى الحجه سال دهم هجرت در راه بازگشت از مكه معظمه[۸] در جمعى بالغ بر هفتاد هزار تا يكصد و بيست و چهار هزار نفر، در مكانى به نام غدير خم اين رسالت عظمى را به انجام رساندند، كه به فرموده قرآن معادل با تمام رسالت و پيامبرى ايشان بود.[۹]

در آن روز حضرت دستور دادند كه رفته ‏ها را بازگردانند و عقب مانده‏ ها هم برسند. ظهر فرا رسيد و نماز ظهر را به جماعت خواندند، و به امر حضرت منبرى از سنگ و جهاز شتران درست شد.

حضرت بر فراز منبر رفتند و خطبه بسيار طويلى را با حمد و سپاس الهى شروع و با «معاشر الناس» خواندند، و قبل از آن خبر از نزديكى اجلشان دادند.

بعد فرمودند: «يوشَكُ اَن اُدعى فَاُجيبُ»: «نزديك است كه فراخوانده شوم و اجابت نمايم.»

بعد از آن فرمودند: «اَلَستُ اَولى مِنكُم بِاَنفُسِكُم»؟

مردم گفتند: بلى يا رسول اللَّه! بعد حضرت دست حضرت على ‏عليه السلام را گرفت و فرمود: «هر كس من امير و مولاى او هستم على امير و مولاى اوست».

اين جريان غدير به طور مختصر مورد اتفاق شيعه و سنى است، و از اصحاب ۱۱۰ نفر آن را نقل نموده‏اند؛ كه هيچ خبرى مانند غدير اين طور قوى نيست كه از اصحاب رسول خداعليه السلام نقل كرده باشند.

سؤال اين است: با توجه به اينكه اسلام يك دين ابدى است، حكومت اسلامى كه تشكيل شده بود آيا بايستى بماند يا نماند؟

در پاسخ بايد گفت: گرچه طلوع اسلام با بعثت پيامبرصلى الله عليه وآله آغاز شد، اما اين دين هميشگى و فراگير و براى همه ملل است، و از نظر عمود زمان هم تا روز قيامت ادامه دارد، چنانكه امام صادق ‏عليه السلام فرمودند:

«حَلالُ مُحَمَّدٍ حَلالٌ اَبَداً اِلى يَومِ القِيامَةِ وَ حَرامُهُ حَرامٌ اَبَداً اِلى يَومِ القِيامَةِ لا يَكونُ غَيرُهُ وَ لا يَجى‏ءُ غَيرُهُ.» [۱۰]در آيه شريفه هم مى‏ فرمايد: «وَ مَن يَبتَغِ غَيرَ الاِسلامِ ديناً فَلَن يُقبَلَ مِنهُ وَ هُوَ فِى الآخِرَةِ مِنَ الخاسِرينَ.»[۱۱]

ما حق داريم اين سؤال را از خودمان داشته باشيم كه آيا اين دينى كه پيامبرصلى الله عليه وآله آورده و خود او خاتم الانبياء است، و اين دين بايستى براى هميشه بماند و نسل ها بايستى از اين دين پيروى كنند، آيا حافظ و نگهدارنده مى خواهد يا نمى‏ خواهد؟

با كمترين انديشه و اندكى فكر، پاسخ مثبت است؛ يعنى نمى‏ شود پيامبر خداصلى الله عليه وآله اين حكومت بيست و سه ساله كه ده سال آن را در مدينه با شدائد و مشكلات پشت سر گذاشته، تا اين درخت تنومند اسلام را بارور كرده و اكنون موقع بازدهى اين درخت است، رها كند و بگويد: من رفتم خداحافظ، شما را هم به خدا سپردم و شما هم هر كارى مى‏ خواهيد بكنيد!!

ما اگر سراغ غدير هم نرويم و به خرد و عقل خود مراجعه كنيم، انسان نمى ‏تواند باور كند كه پيامبرصلى الله عليه وآله مردم را بلا تكليف گذاشته است.

اهداف غدير

۱ . تعيين سرنوشت مردم بعد از رسول خداصلى الله عليه وآله پيامبرصلى الله عليه وآله نور و هدايت است، و قرآن مجيد از ايشان تعبير به شمس و سراج منير مى‏ كند. آيا ممكن است مردم را در ابهام و شك و اضطراب و بلا تكليفى بگذارد و برود؟!!!

۲ . تعيين تكليف رسالت كه تا روز قيامت بايستى ادامه پيدا كند.

۳ . تعيين تكليف با مسئله ولايت، به معناى اكمال دين و اتمام نعمت.

۴ . دستيابى به اسلام راستين. حضرت صديقه طاهره عليها السلام در خطبه فدكيه مى‏ فرمايند: «اسلام را دگرگون كردند» به اين معنا كه اسلام راستين را از منبع اسلام كه صاحب ولايت بود نگرفتند.

۴ . اتحاد امت. حضرت زهراعليها السلام مى‏ فرمايند: «وَ طاعَتَنا نِظاماً لِلمِلَّةِ وَ اِمامَتَنا اَماناً لِلفُرقَةِ:[۱۲] «خداوند امامت ما را قرار داد تا امت نظم پيدا كنند و از تفرقه و تشتت در امان باشند«.

همچنين حضرت زهراعليها السلام در كلام ديگرى مى ‏فرمايند: «وَ اللَّهِ لَو تَرَكوا الحَقَّ عَلى اَهلِهِ، وَ اتَّبَعوا عِترَةَ نَبِيِّهِ، لَمَا اختَلَفَ فِى اللَّهِ اثنانِ، وَ لَوَرِثَها سَلَفٌ عَن سَلَفٍ، وَ خَلَفٌ بَعدَ خَلَفٍ، حَتّى يَقومَ قائِمُنا، التّاسِعُ مِن وُلدِ الحُسَينِ».[۱۳] در اين حديث تصريح شده كه اگر حق به اهلش واگذار مى ‏شد، هرگز اين تشتت و اختلاف در امت اسلامى به وجود نمى‏آمد.

موانع تحقق غدير

بايد بدانيم كه ائمه معصومين‏ عليهم السلام چه نكات و مطالب دقيقى را فرموده‏ اند؟ چه چيزى باعث شد كه اهداف غدير تحقق پيدا نكند؟

در فرازى از دعاى ندبه كه از معصوم‏ عليه السلام رسيده مى ‏فرمايند: «اَحقاداً بَدرِيَّةً وَ خَيبَرِيَّةً وَ حُنَينِيَّةً وَ غَيرَهُنَّ.» [۱۴]مانع تحقق غدير حقد و كينه هايى بود كه در جنگ بدر و خيبر و حُنَين داشتند، و اينها بود كه نمى ‏گذاشت غدير تحقق پيدا كند.

حضرت زهراعليها السلام مى فرمايد: «وَ اللَّهِ لَو تَرَكوا الحَقَّ عَلى اَهلِهِ، وَ اتَّبَعوا عِترَةَ نَبِيِّهِ، لَمَا اخْتَلَفَ فِى اللَّه اثْنانِ.»[۱۵]؛ و سپس در ذيل آن موانع تحقق اهداف غدير را بيان مى‏ فرمايند كه با صراحت كامل بيان نموده‏ اند: «الَم يَسمَعُوا اللَّهَ يَقولُ: »وَ رَبُّكَ يَخلُقُ ما يَشاءُ وَ يَختارُ ما كانَ لَهُمُ الخِيَرَةُ، بَل سَمِعوا.»[۱۶]

اينها شنيده و آگاه بودند. پس چه موانعى را به وجود آوردند كه اهداف غدير پياده نشد؟

مى‏ فرمايد: «وَ لكِن اَخَذوا بِآرائِهِم وَ اتَّبَعوا شَهَواتَهُم».

اينها رأى خودشان برايشان ملاك بود. متابعت از اميال و جاه‏طلبى و قدرت و خود را مطرح كردن و علاقه به مقام بود. پس آنچه مانع تحقق اهداف غدير شد -  با استناد به دعاى ندبه  -  حقد و كينه بود، آنجا كه مى‏ فرمايد: «اَحقاداً بَدرِيَّةً وَ خَيبَرِيَّةً وَ حُنَينِيَّةً وَ غَيرَهُنَّ»، و با استناد به فرمايش حضرت صديقه طاهره ‏عليها السلام پيروى از شهوات بود.

پانویس

 1.   على نظرى منفرد
 2. اسراء: ۸۱ .
 3. انبياء: ۱۰۵ .
 4. قصص: ۵ .
 5. نور: ۵۵ .
 6. روم: ۳۰ .
 7. الكافى: ج ۱ ص ۵۸ .
 8. اين حج را «حَجة الاسلام»، نحَجة الوداع»، «حَجة العام»، «حَجة البلاغم و «حَجة الكمال» مى ‏نامند.
 9. «يا اَيُّهَا الرَّسولُ بَلِّغ ما اُنزِلَ اِلَيكَ مِن رَبِّكَ وَ اِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَهُ». مائدة: ۶۷ .
 10. كافى: ج ۱ ص ۵۸ .
 11. آل عمران: ۸۵ .
 12. خطبه فدكيه .
 13. الانصاف فى النص على الأئمةعليهم السلام، با ترجمه رسولى محلاتى: ص ۴۱۲ .
 14. دعاى ندبه .
 15. بحار الانوار: ج ۳۶ ص ۳۵۳ .
 16. الانصاف فى النص على الأئمةعليهم السلام، ترجمه رسولى محلاتى: ص ۴۱۲ .